ШУКАЙ!

Київський торт
Kyiv cake

«Київський торт» - символ не лише Києва, а й України
Ця скульптура присвячена солодкому сувеніру, який будь-що намагався дістати кожен гість міста та кожен киянин, який їхав в гості або у відрядження. "Київський торт" був ключем, що здатен відкрити двері будь-якого високого кабінету та розтопити навіть крижані серця. Мініскульптуру встановлено на фасаді кондитерської фабрики "Рошен" - колишньої фабрики ім. Карла Маркса, на якій був створений рецепт та вироблялись "Київські торти".

Існує декілька версій того, як з'явився торт, якому судилося упродовж десятиліть бути візитівкою Києва. Подейкують, що одного разу кондитери забули покласти в холодильну камеру партію яєчного білка, який призначався для бісквіта. Наступного ранку начальник бісквітного цеху Костянтин Петренко за допомогою 17-річної помічниці кондитера Надії Чорногор, щоб приховати помилку колег, на свій страх і ризик переклав застиглі білкові коржі масляним кремом, посипав ванільною пудрою та прикрасив поверхню квітковим орнаментом.

Кажуть також, що знаменитий "Київський торт" вигадала 17-річна учениця кондитера Надія Чорногор, коли влаштувалась на підприємство після невдалої спроби вступити до медінституту. Спершу професія ніяк не давалася дівчині в руки: бісквіт кришився, крем та глазур розповзалися… Але за півроку кропіткої праці Надія таки розробила рецептуру нового горіхового торта. За своє життя Надія Чорногор створила власноруч понад мільйон тортів, особисто контролюючи кожну партію.

За офіційною ж версією, поява рецепту відбулася в тому ж таки 1956-му, в результаті наполегливих експериментів. А вже у 1973 році Рада Міністрів УРСР у справах винаходів та відкриттів видала кондитерам фабрики імені Карла Маркса Ганні Курило й Галині Фастовець-Калиновській авторське свідоцтво.

З часами рецептура «Київського торта» зазнавала змін. Горіхи кеш'ю, які спеціально привозили з Індії, згодом замінили вітчизняним фундуком. На вимогу санітарної служби яєчний крем поступився масляно-вершковому. Але дизайн пакування не змінювалося ніколи - на круглій коробці завжди зображені зелена гілка каштана і два веселі каштанчики.
легенда
Потреш мене – і завжди будеш струнким.
Rub me and you will always be slim.
Шукай бронзовий київський торт в Києві
на стіні фабрики Roshen,
на проспекті Науки, 1.

Look for a bronze Kyiv Cake in Kyiv,
near the Roshen factory,
at 1 Nauky prospekt.
  • Скануй QR-код та слухай епізод про київський торт у «Київміськподкасті» в мобільному додатку MEGOGO, в розділі «Аудіо»
Більше про київський торт – у «Київміськподкасті» в мобільному додатку MEGOGO, в розділі «Аудіо»
Над скульптуркою працювали:
The sculpture was made by:

«ШУКАЙ!» - це київські символи у вигляді бронзових міні-скульптурок.
«SHUKAI!» - is about small sculptures which represent Kyiv.