історія києва
Контрактовий ярмарок
Низка статей, присвячених діловому життю Подолу - найстарішого району Києва.
Придумали та робимо разом із БЦ Астарта.
Яким саме був Контрактовий дім під час київських Контрактів, детально змалював історіограф Києва Микола Закревський:

«На верхньому поверсі Контрактового дому розташовуються тимчасові крамниці з обох боків, уздовж вікон, а середина утворює простору залу, заставлену лавками, де учасники контрактів ведуть розмови про справи й укладають угоди.

У
цій самій залі артисти дають концерти, розігруються лотереї для притулків, влаштовуються бали й маскаради

Нижній поверх під час ярмарку заставляється, де тільки можна, вздовж стін і біля підпор, рядами лавок, у місцях, недостатньо освітлених денним світлом, а знадвору біля входу й всередині на колонах прибивається багацько оголошень про різні потреби й продажі».
Під час Контрактів київські готелі переповнювалися, а плата за квартири на Подолі різко зростала. Постійним мешканцям навіть доводилося звільняти частину приміщень – такі були умови оренди.

Варто зазначити, що в ті часи не було ні швидкого транспорту, ні екстреного зв'язку, і лише завдяки Контрактовим з'їздам заможні люди з різних регіонів мали можливість долучитися до ринку.

Жоден поміщик або купець не втрачав можливості взяти участь у Контрактах. Кількість учасників налічувала тисячі осіб, на Поділ з'їжджалася майже вся Європа.
Контрактова площа
Досить цікавим є такий факт: у Контрактовому будинку була спеціальна дошка, на якій кредитори писали імена давніх боржників. Робилося це не з метою присоромити, а для того, щоб ніхто більше не став жертвою їхніх недобросовісних вчинків.

Проте бували на Контрактах і зовсім інші «знаменитості» – картярі-шахраї та кишенькові злодії, знані в усій Європі. Тут продавали і крадене золото «за нечувано низькою ціною» (насправді це була мідь), і «археологічні коштовності» з подільської майстерні.

Для виманювання грошей у довірливих громадян аферисти навіть влаштовували вистави, у яких брали участь цілі родини шахраїв. Розповідали, що сам Ференц Ліст тут програв у азартні ігри весь свій величезний гонорар за виступи в Києві.

"Київські контракти" на Контрактовій площі
Під час Контрактів у місті панувала атмосфера свята.
Гості ні в чому собі не відмовляли: грали, розважалися, пиячили. Місцеві продавці бакалійних крамниць одержували від продажу на день до 10 тис. рублів; продавець пива збував на день понад 1000 пляшок.
Ярмарок на Контрактовій площі
З появою залізниць, бірж, щоденної преси, телеграфного зв'язку Контрактові ярмарки поступово втратили свою значимість у житті Києва. Уже не було необхідності приурочувати до ярмаркових днів підвезення товарів і проведення ділових операцій.
Ярмарок
У 90-х роках XIX ст. в Контрактовому будинку відбувалися вистави, організовані Київським драматичним товариством, а в 1930 році ярмарок остаточно припинив свою діяльність.
Проте на цьому ділове життя на Подолі не припинилося - навпаки, все стало ще цікавіше. Але про це іншим разом.

За 10 хвилин ходи від місця, де відбувалися Контрактові ярмарки, восени 2017 з'явиться новий Діловий квартал ASTARTA. Тут бізнес XXI сторіччя отримає офіси, велику парковку, власний парк та ще багато чого. Традиції бізнесу на Подолу тривають.

В наступному випуску ми розповімо вам про цікаві особистості, чий бізнес на Подолі вплинув на життя не тільки цієї частинки Києва, а й всього міста.

Підписуйтесь на сторінку Ділового кварталу ASTARTA та Секретного дворика у фейсбуці.
Матеріал підготувала менеджер Києва Юлія Бевзенко